Americana – nietypowy gatunek muzyczny

Jest to gatunek muzyczny, który pochodzi z rejonu Stanów Zjednoczonych. Polega on na połączeniu w sobie wielorakich nurtów. Do najbardziej popularnych powiazań zalicza się w kierunku jakim jest Americana między innymi rock and roll, blues, folk, country, ale także tradycyjne ludowe przyśpiewki, czy tez muzykę w stylu rhytm.
Wiele określeń
Americana posiada bardzo rozległy zakres różnorodnych określeń, wśród których wartym wyszczególnienia jest między innymi termin alt-country, a czasami alt.country. Ponadto mówi się o niej także wkontekscie nieco mocniej progresywnego country. Negatywnie podchodzący do owego terminu wskazują zaś na miano cowpunk a także y-allternative. Zdaniem z kolei specjalistów z dziedziny muzyki, którzy omawiany kierunek zgłębili bardzo intensywnie i dokładnie, jest to muzyka wywodząca się z prawdziwych amerykańskich korzeni, jaka odnosi się do tradycji amerykańskiej kultury.
Przedstawiciele gatunku

Kierunek Americana jest popularny za sprawą wielu powszechnych zespołów i artystów doskonale nam znanych z desek scen światowych. Przykładem okazuje się Johnny Cash, The Band, Elvis Presley, Levon Helm, Justin Townes Earle, czy też Solomon Burke oraz Loretta Lynn. Charakteryzowany styl muzyczny był mniej popularny natomiast w naszym kraju, ale również okazywał się nurtem występującym wśród rozlicznych typów i styli. Nadrzędnym polskim reprezentantem przybliżonego w niniejszym tekście nurtu okazuje się Grupa Furmana. Dodatkowo, cechując styl Americana, nie można pominąć aspektu szerokiej działalności Jerzego Grunwalda.