Country – muzyka amerykańskich kowbojów

Do popularnych rodzajów muzyki napływającej na kontynentu europejski z Zachodu, zaliczyć należy przede wszystkim dźwięki country. Czym się one wyróżniają? To nierzadko dość mocno mylone pojęcie z muzyką filmową, jaka określana jest mianem country and western. W tym przypadku, o którym wspominamy aktualnie jednakże nie ma nic poza aspektem rozrywkowym. Więcej na ten temat dowiesz się bezpośrednio z poniższych fragmentów, do lektury których serdecznie zachęcamy.
Początki gatunku
Nurt muzyczny zwany country powstał w pierwszym dziesięcioleciu ubiegłego stulecia. Miał on od samych początków sporo wspólnego z ballad kowbojskich oraz nawiązywał do ballad traperskich. Piosenki tego typu były odśpiewywane przez grupę wędrownych muzykantów, jacy zazwyczaj dysponowali niewielkim instrumentarium, na który składały się zawsze skrzypce, banjo oraz gitara. Podobnych instrumentów moglo wystąpić jeszcze trochę więcej, jednak te wyżej wspomniane stanowiły nadrzędne, przeważnie wykorzystywane.

Na czym oparty nurt?
Cały gatunek zwany country opierał się przede wszystkim na zastosowaniu trzyakordowej struktury, jaka miała dodatkowo być uzupełniona o swego rodzaju instrumentarium zbudowanego z wyżej wymienionych instrumentów muzycznych. Dodatkowo, z czasem owe instrumentarium zostało uzupełnione o perkusję. Całość muzyki, zdaniem muzykologów, zrodziła się w oparciu o ortodoksyjny folk, który zapożyczono z tradycji Appalachów. Obecnie instrumentarium muzyki country bazuje także na prostych dodatkach w postaci gitary hawajskiej. Niezbędne są też gitara elektryczna oraz nadal korzysta się w dużym stopniu, zwłaszcza przy koncertach granych na żywo, z gitar akustycznych.