Historia bluesa w pigułce

Blues to jeden z najpowszechniejszych obecnie gatunków muzycznych, który stanowi jedną z niesamowitych form, brzmiących niepowtarzalnie, gustownie, kojarząc się przede wszystkim z utalentowaną artystycznie społecznością afroamerykańską wywodzącą się z rejonu Stanów Zjednoczonych.
W dosłownym rozumieniu
Pojęcie blues pochodzi z języka angielskiego, bo to właśnie w Ameryce muzyka ta ma swoje korzenie. W dosłownym tłumaczeniu na język polski termin określający tenże styl w muzyce brzmi rozpacz, smutek, żal. Generalnie blues wywodzi się z rejonu głębokiego amerykańskiego południa, natomiast biorąc pod uwagę nieprzypadkowe nazewnictwo tego kierunku, można śmiało wnioskować, że tematyka pozostawała w kontekście terminu określającego tenże styl. Dominujące w bluesie już od samego początku treści oscylowały wokół damsko-męskich relacji, w tym tych negatywnych uczuć, a więc zazdrości, braku wierności, ale też zakazanej miłości, czy samotności. Poza miłością, która dominowała jako temat typowych piosenek bluesowych, częstym motywem była podróż, wolność, a w zasadzie te dwa zagadnienia się ze sobą odpowiednio przeplatały. Cechą charakteryzująca tenże rodzaj bluesowych brzmień to zwłaszcza krytyczny akcent społeczny, pokazywanie niesprawiedliwości społecznej oraz nierówności rasowe.

Więcej o muzyce
Treści bluesowe to jeden z najpowszechniejszych wyznaczników tego nurtu muzycznego, ale nie jedyny. Równie popularne okazuje się w tym przypadku wykorzystanie szeregu instrumentów muzycznych, do jakich obowiązkowo zaliczyć trzeba harmonijkę ustną. Nie można byłoby też stworzyć prawdziwego bluesowego kawałka bez wspaniałych dźwięków gitarowych czy fortepianu, naprzemiennie używanego z pianinem. Ważną rolę w pierwotnych postaciach muzyki bluesowej odgrywały tez dzwoni i drumle oraz instrumenty dęte.