Muzyka funky – czym się charakteryzuje?

Do popularnych rodzajów gatunków muzycznych zalicza się muzykę funky, która też nierzadko określana jest mianem muzyki funk. To gatunek powstały na Starym Kontynencie, a dokładniej w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.
Co jest typowe?
Dla muzyki funkowej najbardziej charakterystyczne okazuje się to, iż wiąże się z ona z wieloma innymi nurtami muzycznymi, a dokładniej widać w niej spore naleciałości muzyki rhythm, blues, rytmicznej muzyki soul i klasycznego jazzu. To bardzo energiczny i dynamiczny kierunek, jaki opiera się na melodyjności i przykłada się w nim ogromną wagę do tego, ażeby panowała harmonia. To natomiast umożliwia bezproblemowe podkreślenie rytmu, który w tej muzyce jest szczególnie eksponowany. To nadanie sekcji rytmicznej, co jest nieco odmienne od przykładowo muzyki soulowej, jaka nie jest aż tak jednoznacznie harmonijna, lecz w tym zakresie trochę zróżnicowana. Ma ona przeważnie jeden specyficzny akord.

Jaki znaki szczególne?
Każda prawdziwa muzyka folkowa opiera się na etniczności oraz cechuje się posiadaniem bardzo mocno rozbudowanej linii melodycznej. Wyżej wymieniona w poprzednim akapicie sekcja rytmiczna bazuje z kolei na zastosowaniu ściśle określonych elementów muzycznych, w tym instrumentów takich jak gitary- basowa, elektryczna i organy Hammonda. To także sporo dźwięków perkusyjnych oraz saksofonowych. W muzyce folk można usłyszeć także wiele elementów puzonowych. Jest to bardzo żywiołowa muzyka, którą cechuje dowolność interpretacyjna a także spontaniczność. Muzyka może tu być bowiem wykonywana tak, jak tylko tego artysta chce, jaką ma w danym momencie wizję i jak sobie to wyobrazi, będąc aktualnie na scenie.
Artyści najbardziej znani
Wśród popularnych artystów folkowych warto wspomnieć o amerykańskich przedstawicielach gatunku, w tym George Clinton, Prince, czy też The Meters. To także duży wpływ Sly czy Jamesa Browna. Musimy dodać także krótko o zespołach z lat siedemdziesiątych, do jakich zaliczają się Kool and The Gang, Towe of Power, The Commodores, czy też Earth oraz Wind and Fire.