Muzyka folkowa – kierunek w muzyce warty uwagi

W muzyce folkowej jest sporo naleciałości różnorodnych gatunków, jakie są dzisiaj popularne, niemniej jednak to głównie brzmienia ludowe i tak powinny się prezentować się te dźwięki.
Europejska muzyka ludowa
Nieprzypadkowo na muzykę ludową w postaci klasycznego folku mówi się, iż jest to muzyka europejska ludowa. Dlaczego takie zawężenie do naszego kontynentu? Po pierwsze, dlatego, ż owe brzmienia typowe są właśnie dla Starego Kontynentu, bo tu się zrodziły dekady temu, a po drugie z tego względu, iż jest to gatunek muzyczny znany przede wszystkim u nas i nigdzie więcej. Ewentualnie pewne dźwięki przypominające stamdardowy folk bądź mogące być podciągniętymi pod muzykę folk usłyszeć się da w Ameryce Południowej, ale praktycznie śmiało można stwierdzić, że jest to gatunek europejski.

Na czym bazuje?
Muzyka folkowa wyrosła z tradycyjnej muzyki ludowej i stanowi nawiązanie do popularnych w okresie już dziewiętnastego wieku ballad szkockich, pieśni angielskich oraz irlandzkich brzmień. Wiele wspólnego muzyka w tym wydaniu ma również z czarnym bluesem, ale też i jest w niej sporo powiązań z typowymi białymi country dźwiękami. Termin folk jak zatem widać w praktyce okazuje się niesamowicie szeroki.
Nazewnictwo
Etymologicznie pojęcie folk zostało wykorzystane po raz pierwszy przez Johna Lomaxa. To on bowiem jest autorem teorii na temat muzyki folkowej, bazując w tym na przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycjach muzycznych. Istnieje na dziś dzień wiele odmian tego typu muzyki ludowej.